POLİÜRETAN SPOR ZEMİN KAPLAMA SİSTEMLERİ, poliüretan spor zemin

Poliüretan spor zemin kaplama işlemine başlanmadan önce mevcut zemin her türlü kirden, tozdan ve nemden arındırılmış olmalıdır. Zemine beton primeri ( INNOPUR PRIMER PU UNIVERSAL ) tek kat olmak üzere rulo yardımı ile uygulama yapılır. Ortama sarfiyatı 0,150 Kg/m2. Primer işleminden sonra zemine 2-4 mm büyüklüğünde siyah SBR granüller ve poliüretan binder ( INNOPUR SPORT PU BINDER ) karışımı malzemesi finisher ile asfalt döker gibi zemine serme yapılır. Aynı işlem hazır SBR ruloların zemine yapıştırılması sureti ile de yapılabilir.

Daha sonra elastik tabakanın üzerine sealer gözenek doldurucu malzemesi (INNOPUR SPORT SEALER 4065 ) ile dolgulama işlemi yapılır. Sealer macun sarfiyatı yaklaşık 0,7 Kg/m2 kullanılır. Sealer katmanın kurumasından sonra gerek görülür ise tamir için zımpara işlemi yapılır. Sealer katmanın üzerine 2 mm kalınlık olacak şekilde, 2.4 Kg/m2 sarfiyatında poliüretan self levelling ( INNOPUR SPORT PU SELF 3025 ) kullanılarak poliüretan bir tabaka oluşturulur. Poliüretan tabakanın kurumasından sonra, yine poliüretan esaslı, gözleri yormayan, mat son kat boya ( INNOPUR SPORT TOP COAT MAT ) uygulaması yapılır. Son kat boya kurumasından sonra istenen oyun çizgileri çizilerek saha kullanıma hazır hale getirilir.kapalı spor zemin kaplama

Açıklama ;

Kapalı spor salonlarında kullanılan bu sistemlerde kesinlikle ek yeri olmaz ve zeminde tamamen eksiz bir yüzey olur. Temizliğinin çok kolay olması ve hijyenik olması bu sistemin en çok tercih edilme sebeplerindendir. Ayrıca kapalı spor salonlarında oynanan bütün branşlara uygunluğu, adale ağrısı yapmaması ve uzun ömürlü olması da sistemin diğer yönden avantajlı ve kullanışlı taraflarlarıdır. Normal şartlar altında 400 m2 büyüklüğünde ki kapalı spor salonunun zemin kaplama işlemi 10-12 gün içerisinde tamamlanır.

Kullanım alanları;

Poliüretan spor zemin kaplama sistemleri; Basketbol, futsal, voleybol, tenis kortları, jimnastik zeminleri, güreş ve diğer tüm spor aktivitelerinin yapıldığı spor salonlarında steril ve yüksek dayanımlı olmasından dolayı tercih edilmektedir.

ULUSLAR ARASI BELGELENDİRME VE SİSTEM ONAYLARI

Özellik 4 + 2 5 + 2 7 + 2 9 + 2 10 + 2 14 + 3
Kalınlık 6 mm 7 mm 9 mm 11 mm 12 mm 17 mm
Kuvvet Azaltma % 15.7 % 19.3 % 26,6 % 29,7 % 32.1 % 48.1
Etki dayanıklılığı 20 Nm 17 Nm 18 Nm 15 Nm 18 Nm 15 Nm
IHF onayı Hayır Hayır Evet Evet Evet Evet
Badminton World Federasyon Onayı Hayır Evet Evet Evet Evet Evet
FIBA Onayı Hayır Hayır Evet Evet Evet Hayır
FIVB Tavsiye Hayır Hayır Evet Evet Evet Hayır

 

poliüretan spor zemin, poliüretan spor zemin kaplama