LİKİT SU İZOLASYONLARI SİSTEMLERİ likit su izolasyonları

Binanın doğal yapısını koruma da, temeline olumsuz hava şartlarının sızmasını engelleme de önemli rolleri olan çatı ve yalıtım sistemi, binaya uzun ömür ve enerji tasarrufu sağlamada en etkili rolleri üstlenen likit su izolasyonları uygulamalarıdır.

Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve su izolasyonu olarak uygulanan, her biri binaların ömrü ve verimliliği için önemli olan bu uygulamalar; doğru malzemelerle ve işinin ehli olan uzman ekiplerle yapılmalıdır. İzolasyon Sistemleri içerisinde en önemli olan kategorilerden bir tanesi, Likit Su İzolasyonu Sistemleri ve uygulamalarıdır. Amacı, binanın cephesine su sızıntısını engelleyerek nemden korumak ve ısıyı muhafaza etmek ve bina temeline suyun inerek demir ve betonun yapısını bozmasını engellemek olan su yalıtım uygulamaları, çatı örtüsü ve yağmur suyu tahliye boruları ile yapılır. Ayrıca bina zemini için de su yalıtımı oldukça önemli olan ve sıklıkla başvurulan su izolasyonu çeşitleri içerisinde oldukça önemlidir. yaşam koşullarımız gereği atmosfer olaylarından her zaman için kendini korumak istemiştir. Likit Su izolasyonları ilk başta yağmur suyundan korunma gerekliliği ile karşımıza çıkar.

su izolasyonu

Ancak zaman içinde, yapıların teknolojik gelişmeyle birlikte sakınılacak suyun yönü ve şartları da şekil değiştirir. Artık sadece yağmur çatımızdan gelecek su değil; yer altı su seviyesinin de artması sebebiyle binalarımızın temellerinde ve rüzgarın yön verdiği yağmur sularının cephelerimiz den girmesi ile de binalarımız zarar görmektedir. Yapının, üzerine inşa edildiği zemindeki basınçlı veya basınçsız negatif yönden gelen yeraltı suları bina içine giren su buharının çatı cephe gibi dış yüzeylerde yoğuşması nedeniyle suya maruz kalırlar.

Su ve yoğuşmanın yukarıda sayılan yollarla yapıyı ve yaşam mekanlarımızı tehdit etmesi su yalıtımı yaptırarak önlenebilir. Yapıların, her yönden gelebilecek suya veya neme karşı korunmaları için, yapı yüzeyinde yapılan bu işlemlere su yalıtım denir. Binanın demir ve beton sistemlerinden meydana geldiğini düşünürsek, bu maddeleri en çok korozyon ve deformasyona uğratan, yapısı gereği sudur. Demirin en büyük düşmanı ve betonları aşındırma etkisine sahip olan su, binanın da en büyük hasmıdır. Bu nedenle temasın ve sızıntının engellenmesi şarttır. İşte bunu engellemek de bize düşmektedir.

Senelerdir çatı yalıtımı ve su yalıtımı hizmetleri veren, sayısız binanın bu önemli sistemlerini pek çok olumsuzluğa karşı koruyarak ömrünü uzatan firmamız, görevi son derece mühim olan bu sistemlerin uygulamalarını başarı ile gerçekleştirmektedir. Yapısal su yalıtımı ve yüzeysel su yalıtımı olmak üzere iki kategoride yaptığımız hizmetlerin tek ortak noktası binaya su dolayısıyla nem girişinin engellenmesidir. Bu girişi engelleyen en önemli sistemlerden olan; su tahliye membranları ve çeşitli bölümlere uygulana derz dolgular, titizlikle ve ustalıkla yapılmalıdır ki gerek duyulan verimi sağlasınlar. Bu da ancak alanında deneyimli ve profesyonel firma ve izolasyon ustaları sağlayabilir.